5 sposobów, w jakie menedżer może wspierać zestresowanego pracownika

News

Stres w miejscu pracy to wszechobecna bestia, która zdaje się nie chcieć odejść. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, zawsze znajdą się chwile, kiedy poczujesz się nieco przytłoczony, kiedy pojawi się konflikt lub kiedy obciążenie pracą będzie wydawało się zbyt duże.

W większości przypadków stres można przezwyciężyć w sposób naturalny, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których chroniczny stres wkrada się i powoduje problemy. Jako menedżer musisz być wyczulony na kwestię stresu w miejscu pracy i musisz wiedzieć, jak możesz wspierać swoich pracowników, jeśli przyjdą do Ciebie zestresowani.

Stres jest nadal niefortunnie napiętnowany i w rezultacie wielu pracowników próbuje go przełamać i pogorszyć sytuację, zamiast powiedzieć o tym otwarcie i uzyskać pomoc. Menedżer wysokiej jakości jasno daje do zrozumienia, że jeśli ktoś ma problemy, powinien zapukać do drzwi i porozmawiać, bez osądzania.

Codziennie przy biurku jest wiele stresu i jeśli chcesz być najlepszym menedżerem, jakim możesz być, musisz pomóc swoim pracownikom. Oto pięć sposobów, jak możesz to zrobić.

  1. Bądź zawsze dostępny - Nie musisz rzucać wszystkiego, gdy tylko ktoś zapuka do Twoich drzwi, ale musisz być dostępny tak często, jak to możliwe. Oznacza to, że należy prowadzić politykę otwartych drzwi i dawać pracownikom znać, że jest się dostępnym.
  2. Właściwe słuchanie - Istnieje prawdziwa różnica między aktywnym słuchaniem a pozwalaniem, by słowa płynęły w twojej głowie. Należy naprawdę wsłuchać się w to, co mówi pracownik i przyjrzeć się jego mowie ciała, aby zrozumieć więcej. W ten sposób znajdziesz sposoby, aby mu pomóc, a on poczuje się spokojny, że naprawdę go słuchasz i zwracasz na niego uwagę. Czasami to wszystko, co jest potrzebne, aby ktoś poczuł się lepiej.
  3. Postaw się w ich sytuacji - Dobry menedżer ma empatię, a to oznacza postawienie się w sytuacji pracownika i docenienie tego, jak się czuje. Dzięki temu będziesz w stanie o wiele lepiej go zrozumieć.
  4. Wrazie potrzeby zaoferuj doradztwo - Niektóre firmy oferują poufne usługi doradcze dla pracowników, którzy zmagają się z problemami, które nie są związane z pracą lub które powodują problemy w pracy. Jeśli Twoja firma może to zaoferować, porozmawiaj o tym z pracownikiem i sprawdź, jak się czuje.
  5. Dokonaj niezbędnych zmian w ich obciążeniu pracą - Jeśli są przeciążeni, spróbuj odebrać im część pracy i oddelegować ją, aż poczują większą kontrolę. Możesz również udzielić im wskazówek dotyczących metod zarządzania czasem, które mogą im pomóc.

Stres w miejscu pracy nie jest czymś, co należy ignorować i chociaż dobrym pomysłem jest zachęcanie pracowników do pomagania sobie nawzajem, mogą zaistnieć sytuacje, w których lepsze będzie bardziej indywidualne podejście.