Czas na rozmowę - przełamywanie barier związanych ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy

News

W społeczeństwie toczy się tajna walka, o której nikt nie lubi mówić. Wszyscy wiemy, że tak się dzieje i wiemy, że to poważna sprawa, ale nikt nie chce usiąść i otwarcie o tym porozmawiać.

Mowa oczywiście o zdrowiu psychicznym w miejscu pracy.

To szalone, że boimy się mówić o tym, co się dzieje, gdy czujemy się pod presją, ale powszechność stresu, niepokoju i depresji związanych z pracą pokazuje, że wiele osób woli milczeć i próbować radzić sobie z problemami w samotności. w samotności, niż mówić głośno i szukać pomocy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale główną z nich jest piętno, jakie wciąż wydaje się być przypisywane zdrowiu psychicznemu.

Wniosek jest taki, że jedna na cztery osoby w Wielkiej Brytanii w pewnym momencie swojego życia doświadczy problemów ze zdrowiem psychicznym. Może to być związane z pracą przy biurku lub innym problemem. problemami, i może mieć charakter od łagodnego i krótkotrwałego, do poważnego i długotrwałego.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki pomocy, wsparciu, a w razie potrzeby leczeniu, z problemami psychicznymi można sobie poradzić, a dana osoba może cieszyć się lepszą przyszłością. Jeśli jednak dana osoba milczy i nie czuje się na siłach, by mówić o swoich problemach, być może wstydzi się tego, że się z nimi zmaga, problem będzie się tylko nasilał i pogarszał.

Czym dokładnie jest zdrowie psychiczne? Wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Wszyscy jesteśmy zdrowi psychicznie, ale najprościej mówiąc, zdrowie psychiczne to nasze wewnętrzne samopoczucie, myśli i zachowania. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane, a w większości przypadków zaburzenia psychiczne, takie jak lęk czy depresja, mogą być wywołane przez konkretne zdarzenie lub problem w życiu. Może to być związane z pracą, jak już wspomnieliśmy, lub z problemami osobistymi, takimi jak żałoba czy rozpad związku.

Zapoznaj się z tym pomocnym filmem, aby uzyskać krótki przegląd.

W tym przewodniku skoncentrujemy się na problemach zdrowia psychicznego związanych z pracą, głównie stresie, ale także lęku i depresji wywołanych stanem spowodowanym przez problem w miejscu pracy lub inne mniej mniej znane mniej znanych czynników, takich jak układ stanowisk pracy w biurze. Zajmiemy się także osobami, które zmagają się z problemami osobistymi, a ich skutki sprawiają, że w pracy radzą sobie inaczej. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma znaczenia, czy przyczyną zaburzeń psychicznych jest problem zawodowy czy zewnętrzny, skutki pozostają takie same.

Jeśli chcemy stworzyć harmonijne środowisko pracy, musimy przestać unikać mówienia o zdrowiu psychicznym. zdrowiu, i skupić się na eliminowaniu stygmatyzacji.

Walka ze stygmatem zdrowia psychicznego

Dlaczego ze zdrowiem psychicznym wiąże się takie piętno? Jest to pytanie, które musimy zadać, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zlikwidować to piętno.

Najważniejsze jest to, że jeśli ktoś zmaga się ze swoim zdrowiem psychicznym, będzie to miało wpływ na jego pracę i wszystko inne w jego życiu. Możesz popełniać błędy i nie radzić sobie z obecnym planem siedzeń w biurze, możesz mieć trudności z koncentracją i wymyślaniem nowych pomysłów przy nowoczesnych stołach w salach posiedzeń zarządu, a istnieje prawdopodobieństwo, że nie będziesz się wystarczająco wysypiać każdej nocy, zanim pojawisz się w pracy następnego dnia.

Wszystko to wpływa na codzienne zadania, a jeśli jako pracodawca nie stworzysz wspierającego i integrującego środowiska dla pracowników, dając im możliwość porozmawiania o problemach, które ich nurtują, w rezultacie ucierpi na tym wydajność.

W przeszłości osoby, które zmagały się ze swoim zdrowiem psychicznym, nie chciały o tym mówić z obawy, że wydadzą się słabe lub pozbawione osobistej siły. Oczywiście wiemy, że to kompletna bzdura, ale na szczęście czasy się zmieniły. Ci, którzy żyli w tamtych czasach, mogą nadal mieć zakorzenione w społeczeństwie poglądy, takie jak te, że należy zachować milczenie i poradzić sobie z problemem. Milczenie i próby radzenia sobie z tym nie pomogą, a wręcz przeciwnie - pogorszą sprawę.

Obalanie tego społecznego piętna to coś, nad czym pracuje się bardzo intensywnie, organizując różne kampanie, w które angażuje się nawet młodzież królewska. Mimo że poczyniono postępy, nie jesteśmy jeszcze całkiem jeszcze nie osiągnęliśmy. Jako pracodawca jakkolwiekmożesz zrobić wiele, by wesprzeć swoich pracowników, a jako współpracownik możesz być na zwracać uwagę na kolegów z biura, którzy mogą mieć problemy. Świadomość zdrowia psychicznego w miejscu pracy jest istotnym elementem, o którym każdy powinien wiedzieć i który powinien rozumieć.

Czasami odrobina wsparcia może okazać się bardzo pomocna.

Rozpowszechnienie "wielkiej trójki" - stresu, lęku i depresji

Zanim przejdziemy do praktycznych elementów tego, co można zrobić, by wspierać pracowników i współpracowników, przybliżmy nieco skalę problemu, z którym mamy do czynienia.

Według badań przeprowadzonych w 2018 r. przez Mental Health Foundation, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 74% osób czuło się tak zestresowanych, że nie było w stanie sobie poradzić. Co więcej, prawie połowa z tych osób (48%) stwierdziła, że w rezultacie zachowywała się inaczej, stosując niezdrowe mechanizmy radzenia sobie z problemami. Należą do nich: nadmierne jedzenie, bardzo niezdrowe odżywianie się, picie alkoholu w ilościach większych niż normalnie, palenie papierosów w ilościach większych niż normalnie, a nawet rozpoczęcie palenia, gdy wcześniej nie palili.

Stres jest największym problemem w miejscu pracy, ponieważ choć może on pochodzić ze źródeł zewnętrznych, często winne są problemy występujące w miejscu pracy, które powodują, że pracownicy chcą się ukryć za biurowymi ekranami i odciąć się od swoich kolegów. Powszechnymi czynnikami wywołującymi stres mogą być nadmierne obciążenie pracą, problemy z kolegami, niezadowolenie z pracy lub niezrozumienie swojej roli zawodowej.

Co więcej, stres jest często prekursorem innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, a mianowicie depresji i lęku, jak wynika z tego samego badania: 51% osób dorosłych doświadczających stresu również zgłosiło 51% dorosłych doświadczających stresu zgłosiło również depresję, a 61% - objawy lękowe.

Stres, jeśli nie jest kontrolowany, może być bardzo niebezpieczny, co pokazało to samo badanie - 16% osób doświadczających lęku stwierdziło, że próbowało się samookaleczyć, a 32% zgłosiło uczucie desperacji, a nawet myśli samobójcze.

Więcej informacji na temat tego, dlaczego stres jest bitwa z którym wszyscy musimy się zmierzyć dla dobra naszego zdrowia, można znaleźć na tej infografice.

Źródło: https://online.jefferson.edu/behavioral-and-health-services/effects-of-stress-on-the-human-body/

Powyższe dane powinny pokazać, dlaczego musimy bardziej skupić się na zdrowiu psychicznym w ogóle, a nie tylko w miejscu pracy, i dążyć do jego ograniczenia w możliwie największym stopniu - pracując wspólnie jako zespół.

Dlaczego problemy ze zdrowiem psychicznym są często powiązane z miejscem pracy?

Jeśli wyobrazisz sobie przeciętny dzień w biurze, z pewnością zrozumiesz, jak bardzo może być on stresujący. Dni są pracowite, trzeba dotrzymywać terminów, zajmować się polityką biurową, a praca wydaje się raczej kulą śniegową, niż być wykonana na czas. Nasze priorytety do zrobienia i mamy wrażenie, że siedząc przy naszych modułowych meblach biurowych, raczej ponosimy porażki niż odnosimy sukcesy. Nic dziwnego, że tak wielu wielu ludzi cierpi z powodu stres, jeśli wyobrazić sobie taki obraz sytuacji.

Stres w pracy może łatwo pogłębić inne problemy ze zdrowiem psychicznym, które już mamy, a to samo w sobie może oznaczać, że pierwotny problem wymyka się spod kontroli. Na przykład osoba, która w przeszłości cierpiała na w przeszłości cierpiała na stany lękowe, może się okazać, że gdy jest zestresowana, jej stany lękowe nasilają się w większym stopniu niż wcześniej. Cały problem zlewa się w jedną całość i może być trudno dostrzec każdą z dolegliwości z osobna. Wszystko staje się dosłownie koszmarem.

Stres jest zwykle reakcją na jakieś wydarzenie lub problem, ale może też wynikać z poczucia przytłoczenia ilością pracy. Ktoś, kto ma niską samoocenę, może również o wiele łatwiej doświadczać stresu, ponieważ ma poczucie, że nie radzi sobie tak dobrze, jak powinien; presja, jaką na siebie wywiera, nieświadomie wywołuje stres, a w rezultacie zamyka się w sobie i z pewnością nie wpada na pomysły przy owalnym stole w sali konferencyjnej, jak to robiłby zazwyczaj. W ten sposób rozpoczyna się błędne koło.

Oczywiście odrobina stresu może być dobra, tzn. w bardzo małych ilościach. Kiedy odczuwamy niewielki stres, działa on jak motywator i sprawia, że chcemy coś zrobić. W takim przypadku jesteśmy o wiele bardziej produktywni i dążymy do celu niż w innym przypadku.

Gdy stres staje się zbyt silny lub trwa zbyt długo, nasze ciało jest zalewane hormonami stresu, takimi jak kortyzol, które zaczynają skutecznie atakować systemy obronne organizmu. Na przykład układ odpornościowy - jedyny plus w arsenale przeciwko chorobom i dolegliwościom - zaczyna słabnąć, a Ty zauważasz u siebie objawy fizyczne. Wszystko to może być spowodowane zbyt długim stresem, w wyniku którego reakcja organizmu na stres wymyka się spod kontroli i nie bardzo wiadomo, kiedy się wyłączyć.

Można by pomyśleć, że skupiamy się tylko na stresie, ale jest to z pewnością jeden z największych problemów w dzisiejszym nowoczesnym miejscu pracy. Oczywiście, depresja jest również bardzo realnym problemem. Jeśli ktoś czuje, że nie radzi sobie w pracy, tzn. jest ciągle krytykowany przez przełożonego, nie czuje wsparcia ze strony kolegów i nie może się skupić z powodu kuli śnieżnej negatywnych emocji, które się wokół niego gromadzą, jest bardzo podatny na rozwój niski nastroju. W takim przypadku łatwo może dojść do depresji, która może wywołać bardzo poważne i przykre objawy.

Depresja może być łagodna, umiarkowana lub ciężka i może utrzymywać się przez długi czas lub po prostu trwać jako nawrót. Osoba, która w przeszłości cierpiała na Osoba, która cierpiała na depresję w przeszłości, prawdopodobnie zachoruje na nią ponownie, jeśli będzie zmagać się z podobną sytuacją i nie poszuka pomocy w celu zrozumienia choroby i opracowania metod samopomocy, które pozwolą jej uniknąć w przyszłości. Piętno związane ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy może być wystarczającym powodem, by ktoś nie sięgnął po pomoc, przez co utknął w pozornie niekończącym się cyklu negatywnych emocji.

Aby uzyskać więcej informacji na temat depresji, obejrzyj ten interesujący film.

Bądźmy szczerzy, spędzamy w pracy tak dużo czasu, że jest całkiem prawdopodobne, iż przyczyna problemów ze zdrowiem psychicznym jest związana z tą częścią naszego życia. Nawet jeśli coś dzieje się w życiu prywatnym, może na tym ucierpieć nasza praca, a w rezultacie . może zacząć popełniać błędy i nie dotrzymywać terminów. Ta z kolei prowadzi do stresu w miejscu pracy, co z kolei pogarsza cały problem.

Jakie są Twoje obowiązki jako pracodawcy w zakresie zdrowia psychicznego?

Mamy nadzieję, że jako pracodawca chętnie pomagasz swoim pracownikom w każdy możliwy sposób. Pamiętaj, że morale ma kluczowe znaczenie dla wydajności, a to oznacza dodatkowe zyski dla firmy. firmy na koniec dnia.

Nie należy jednak patrzeć na to z punktu widzenia zysków, ponieważ widok osoby zmagającej się z problemem zdrowia psychicznego nie należy do przyjemnych. Z ludzkiego punktu widzenia wszyscy chcemy pomagać, chcemy wywołać uśmiech na twarzy i choć trochę ulżyć komuś w cierpieniu. Jako pracodawca możesz zrobić dokładnie to samo, co daje Ci silną i mocną pozycję, jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie Twoich pracowników - fizyczne, emocjonalne i psychiczne.

Do Twoich głównych obowiązków jako pracodawcy należy poprawa warunków pracy, z których korzystają pracownicy każdego dnia, dostosowywanie ich do potrzeb i udzielanie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Jeśli ktoś ma problem, powinieneś przyjąć postawę otwarte drzwi Jeśli ktoś ma problem, powinieneś prowadzić politykę otwartych drzwi, pozwalając pracownikom łatwo się do Ciebie zwrócić i nie obawiając się mówić o stresie lub innych problemach, z jakimi mogą się borykać. Komfortowe środowisko pracy to absolutne Minimum, które należy zapewnić, np. najlepsze meble biurowe, to wsparcie fizyczne, a następnie można pracować nad innymi czynnikami wspierającymi zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Im bardziej ułatwisz ludziom rozmowę z Tobą, tym więcej dobrego będziesz w stanie zrobić.

Ponadto istnieje coś, co nazywa się przeglądem Stevenson Farmer "Thriving at Work".

Jest to coś, o czym powinieneś wiedzieć jako pracodawca i zastosować w swoim biurze.

Podsumowując, rząd poprosił o przeprowadzenie w 2017 r. przeglądu dotyczącego tego, jak pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników z problemami zdrowia psychicznego w środowisku pracy. Na tej podstawie powstał Przegląd "Thriving at Work", określający zestaw działań, których spełnienie zaleca się pracodawcom. Są to tak zwane "podstawowe standardy", obejmujące

 • Podjęcie wszelkich koniecznych działań w zakresie stresu w miejscu pracy, by stworzyć lepsze środowisko pracy dla pracowników, np. przyjrzenie się współczesnemu wystrojowi biura i temu, jak można go zmienić, by wspierał wszystkich pracowników w miejscu pracy.
 • Zwiększanie możliwości rozmawiania o problemach, dzięki polityce otwartych drzwi polityka otwartych drzwi o której właśnie wspomniano
 • Podnoszenie świadomości niesprawiedliwego napiętnowania problemów ze zdrowiem psychicznym i działania na rzecz jego zmniejszenia
 • Stworzenie systemu monitorowania problemów zgłaszanych przez pracowników i zapewnienie ich pozytywnego rozwiązania.

W ramach tych podstawowych standardów jest wiele rzeczy, które można zrobić.

Zapoznaj się z tą użyteczną infografiką, aby uzyskać więcej informacji na temat zdrowia psychicznego i dowiedzieć się, dlaczego menedżerowie mają do odegrania ogromną rolę we wspieraniu swoich pracowników.

Źródło: https://www.highspeedtraining.co.uk/hub/mental-health-in-the-workplace/

Stres może pojawić się wszędzie i z z czegokolwiek, i jest sprawą bardzo osobistą. Jako pracodawca musisz to zrozumieć i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc pracownikowi, który się z nim zmaga, dostosowując swoje podejście do jego osobistych potrzeb.

Na przykład, jeśli pracownik przychodzi do Ciebie i mówi, że każdego wieczoru wraca do domu z bólem, ponieważ jego krzesło uciska dolną część pleców, a ponadto każdego ranka przed przyjściem do pracy odczuwa niepokój, co powinieneś zrobić? Należy potraktować sprawę poważnie, przyjrzeć się krzesłu biurowemu i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie zmiany.

Ponadto należy wyjaśnić pracownikowi, że jesteśmy wdzięczni, iż zgłosił się do nas z tym problemem, i że jeśli nadal będzie miał z tym problemy, powinien natychmiast poinformować nas o tym od razu. Po upływie krótkiego czasu należy również skontaktować się z danym pracownikiem, aby sprawdzić, jak sobie radzi.

Jak widać, stres i niepokój nie muszą stres i niepokój nie muszą wynikać z sytuacji, w której biorą udział ludzie, mogą być spowodowane przez element wyposażenia, taki jak krzesło! Może się również zdarzyć, że pracownik czuje się pod presją, aby przedstawiać nowatorskie i przełomowe pomysły, gdy siedzi przy okrągłych biurkach podczas sesji współpracy, do tego stopnia, że nie jest w stanie myśleć normalnie. Zapewnienie każdemu możliwości wypowiedzenia się i dopilnowanie, aby nikt nie czuł nadmiernej presji, jest niezwykle istotne. Oczywiście, produktywność, pomysły i zyski są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w biznesie, ale nie kosztem czyjegoś zdrowia, fizycznego lub psychicznego.

Strona otwarte drzwi Polityka otwartych drzwi to najlepsza droga do zapewnienia, że pracownicy otrzymają potrzebne informacje z pierwszej ręki. Na tej podstawie można podjąć działania mające na celu ograniczenie problemów, z jakimi może borykać się pracownik. Na przykład, ułatw pracownikom zgłaszanie się do Ciebie, jeśli mają jakieś problemy. Wyraźnie zaznacz, że Twoje drzwi są zawsze otwarte i że nigdy nie będziesz ich niesprawiedliwie oceniać. Bądź wspierający i pozytywnie nastawiony, a przekonasz się, że pracownicy będą do Ciebie przychodzić z większą łatwością.

Z drugiej strony, jeśli będziesz zawsze jasno dawał do zrozumienia, że jesteś zbyt zajęty, aby rozmawiać, mówiąc ludziom, że muszą zarezerwować czas u sekretarki, a kiedy już się z Tobą spotkają, mają tylko pięć minut, jak możesz oczekiwać, że chętnie przyjdą do Ciebie z delikatnym problemem? Nie można!

Jednym z największych systemów wsparcia jest świadomość pracowników, że jesteś tam, gdzie cię potrzebują, i to jest podstawowe minimum, które musisz spełnić jako pracodawca.

A co powiesz na zapewnienie pracownikom wygodnego miejsca, do którego mogą się udać, jeśli potrzebują pięciu minut dla siebie? Czasem to wystarczy, by uspokoić szalejącą w środku burzę. W takim przypadku warto pomyśleć o stworzeniu strefy czasu wolnego, być może z wygodnymi sofami lub wysokimi stołkami i jasnym wystrojem o właściwościach poprawiających nastrój.

Możesz także zapewnić pracownikom poufną poradnię, z której będą mogli skorzystać, jeśli poczują potrzebę porozmawiania z kimś z zewnątrz, np. jeśli zmagają się z depresją i potrzebują pomocy, ale nie wiedzą, do kogo się zwrócić. Szkolenie w zakresie świadomości zdrowia psychicznego jako część regularnych szkoleń w firmie szkolenia jest obowiązkowe jeśli chcesz przełamać stygmatyzację i sprawić, by pracownicy podejmowali aktywne działania, gdy czują, że sami borykają się z problemami.

Dlaczego należy skupić się na zdrowiu i zdrowiu psychicznym jako dwóch odrębnych aspektach?

Zbyt często zdrowie psychiczne jest wrzucane do niszy zdrowia i dobrego samopoczucia i nie poświęca się mu odpowiedniej ilości miejsca.

Zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne to dwie bardzo różne rzeczy i choć problemy ze zdrowiem psychicznym mogą nasilać lub nawet wywoływać problemy fizyczne, podobnie jak problemy fizyczne przez długi czas mogą powodować depresję, to należy traktować je inaczej.

Powodem jest to, że one są tak różne pod względem złożoności.

Jednym z największych powodów, dla których stygmatyzacji zdrowia psychicznego jest to, że nie można go dostrzec. Jeśli czegoś nie widać, to jak to może być prawdziwe? Zdrowie psychiczne jest bardzo realne.

Kiedy ktoś złamie nogę, widać wyraźnie uraz, a na pamiątkę ma gips. Kiedy ktoś cierpi na depresję, może wydawać się, że wszystko z nim w porządku, może nawet śmiać się i żartować z tobą, ale nie masz pojęcia, co dzieje się pod powierzchnią. Z ich postawynie można powiedzieć, że każdego dnia wraca do domu z rozpaczliwym uczuciem przygnębienia, że każdej nocy płacze do snu i budzi się z obawą o nadchodzący dzień. Nic z tego nie wynika widać tego nie widać po ich wyglądzie ani sposobie noszenia się.

Z tego właśnie powodu zdrowie psychiczne jest przerażające.

Spójrzmy na niektórych znanych komików, których widzieliśmy w przeszłości, takich jak Robin Williams. Jest to człowiek, któremu płacono za to, by rozśmieszał ludzi, zawsze wyglądał na szczęśliwego i gotowego do śpiewania. Wewnątrz wewnątrz, rzeczywistość była zupełnie inna, a ten kultowy człowiek odebrał sobie życie.

Nie można stwierdzić, że ktoś zmaga się z problemami, chyba że szuka się bardzo subtelnych oznak, a nawet wtedy mogą być one tak subtelne, że można je przeoczyć. W takim przypadku ułatwienie ludziom uzyskania pomocy i sprawienie, by mówienie o takich problemach było bardziej akceptowalne, jest najlepszym sposobem radzenia sobie ze zdrowiem psychicznym jako całością.

Jak można ułatwić pracownikom życie w trudnym okresie?

Po szczegółowym omówieniu kwestii zdrowia psychicznego i tego, dlaczego ważne jest, aby zajmować się nim w sposób wrażliwy i proaktywny, przejdźmy do konkretów.

Co możesz zrobić dla swoich pracowników, aby ułatwić im życie, gdy wiesz, że borykają się z trudnościami? Jeśli ktoś przychodzi do Ciebie i mówi, że czuje się zestresowany, cierpi na depresję lub zmaga się z niepokojem, co możesz zrobić?

Stres i depresja to dwa główne powody, dla których ludzie zwalniają się z pracy z powodu choroby, a czasami może to być problem długotrwały. W ciągu roku może to kosztować firmę ogromne sumy pieniędzy, ale należy spojrzeć na to z punktu widzenia osoby zainteresowanej. Czasami odsunięcie się od sytuacji, która powoduje problemy ze zdrowiem psychicznym, jest najzdrowszą rzeczą, jaką można zrobić, aby je przezwyciężyć.

W takim przypadku, jeśli ktoś w Twoim miejscu pracy otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu takiego stanu, zaakceptuj to, wspieraj go, daj mu znać, że jesteś dostępny, jeśli chce porozmawiać, a jako firma zrób wszystko, co w Twojej mocy, by pomóc mu wrócić do pracy, ale dopiero wtedy, gdy będzie na to gotowy.

Jednym z największych problemów pracowników udających się na zwolnienie lekarskie z powodu stresu lub depresji jest to, że martwią się, co ludzie powiedzą o nich za ich plecami. Z tego właśnie powodu mogą nie chcieć przyznać się do problemu. Problem w tym, że jeśli ktoś zbyt długo zmaga się z tym problemem i nie otrzyma potrzebnej pomocy, skutki mogą być druzgocące, a nawet tragiczne. Szkolenie w zakresie świadomości zdrowia psychicznego może pomóc w przełamaniu tych barier, ale także w stworzeniu bardziej pozytywnego obrazu sięgania po pomoc, jak również pozytywnego obrazu tych, którzy sięgają po pomoc i ją otrzymują, a być może w końcu nie mają czasu na pracę.

Obejrzyj ten film, który zawiera kilka przydatnych wskazówek na temat tego, co możesz zrobić, by stworzyć miejsce pracy przyjazne dla zdrowia psychicznego.

Oto kilka głównych rzeczy, które możesz zrobić jako pracodawca, aby pomóc swoim pracownikom w trudnych chwilach, które mogą powodować stres, niepokój i depresję.

 • Poinformuj pracownika, że jeśli będzie chciał z Tobą o czymś porozmawiać, jesteś do dyspozycji i wszystko, co Ci powie, będzie traktowane jako poufne. W takim przypadku należy udać się do nieformalnego pomieszczenia, np. z wygodnymi krzesłami biurowymi, aby porozmawiać na osobności.
 • Poszukaj tymczasowej elastycznej organizacji pracy dla tego pracownika, oferując mu ją i oceniając jego reakcję
 • Tymczasowo zmniejsz obciążenie pracą, szczególnie w obszarze, który sprawia mu problem
 • Zapytać, czy pracownik chciałby odbyć dodatkowe szkolenie dotyczące konkretnej kwestii, np. czy prowadzenie spotkań jest problemem, który powoduje u niego stres
 • Należy regularnie spotkania kontrolne z pracownikiem, aby sprawdzić, jak się czuje
 • Zaoferuj mu poufne doradztwo w ramach pakietu ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników
 • Oceń wszelkie problemy związane ze środowiskiem pracy i rozwiąż je, np. jeśli pracownik potrzebuje czasem usiąść w cichym miejscu, pomyśl o kabinie lub urządzeniu przerwa .
 • Zastanów się nad aktywnymi metodami pracy, które mogą pomóc w poprawie nastroju. Można pomyśleć o biurkach biurowych z regulacją wysokości, a nawet o biurkach z bieżnią!
 • Zrozum, że pracownicy mogą być cisi lub mniej głośni podczas spotkań w ramach współpracy przy krzesłach w sali konferencyjnej, i nie naciskaj na nich niepotrzebnie

W wielu przypadkach wystarczy mieć kogoś, kto rozumie i wspiera, aby pomóc w rozwiązaniu problemu. Ponadto, jeśli pracownik szuka pomocy u lekarza lub doradcy, oferując komfortowe i wspierające środowisko pracy, wspierasz jego postępy.

Jak zachęcać pracowników, by dbali o siebie nawzajem

Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, gdy ktoś ewidentnie cierpi na najgorsze, co można zrobić, gdy ktoś ewidentnie cierpi na jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym, to upublicznić ten fakt. Jeśli pracownik chce porozmawiać z kolegami o tym, jak się czuje, to jest to jego wybór. Jako pracodawca nie powinieneś nigdy siadać na zebraniu zespołu i mówić: "Ludzie, Jack jest teraz trochę drażliwy z powodu stresu, więc wyluzujmy". To ogromny błąd, ogromny, ogromny błąd.

Zamiast tego należy pracować nad problemem piętna jako całością. Najlepszym sposobem na to jest szkolenie w zakresie świadomości zdrowia psychicznego. Oznacza to, że co roku, w ramach rocznego programu szkoleniowego w Twojej firmie, powinna znaleźć się część, w której podkreślone zostanie znaczenie obalania piętna związanego ze zdrowiem psychicznym. Nie masz pojęcia, ilu osobom możesz w ten sposób pomóc, ponieważ wielu pracowników może ukrywać to, co czuje, przed samym sobą.

W związku z tym doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie w biurze atmosfery pracy zespołowej. Oznacza to, że wszyscy będą się nawzajem wspierać, przejmując od innych trochę luzu, gdy ci nie czują się najlepiej lub mają innego rodzaju problemy. Jest to o wiele bardziej pozytywne i zdrowe środowisko pracy na wielu poziomach i z pewnością spowoduje wzrost morale w Twoim biurze. W rezultacie Twoja firma osiągnie wyższy poziom produktywności, przyciągając do biura nowe talenty i zapewniając utrzymanie obecnych pracowników, którzy są z Tobą od dłuższego czasu.

Wysokie morale gwarantuje, że wszyscy czują się traktowani sprawiedliwie, są doceniany, i wie, że jeśli ma jakiś problem, może z nim porozmawiać. Jest to pozytywna atmosfera, której celem jest przełamanie barier i stygmatów oraz stworzenie poczucia jedności.

Stworzenie takiego środowiska pracy w zespole jest łatwiejsze, niż myślisz.

 • Organizuj regularne spotkania zespołu w nieformalnym otoczeniu
 • Pomyśl o stworzeniu zwinnego środowiska pracy, które zachęca ludzi do przemieszczania się i rozmawiania z osobami, z którymi tak naprawdę nigdy by nie porozmawiali
 • Spróbuj budowanie zespołu ćwiczenia
 • Zachęcaj do organizowania raz w miesiącu spotkań towarzyskich, takich jak nocne wyjście na kręgle lub kolacja, aby zacieśnić więzi między współpracownikami.
 • Upewnij się, że wszyscy są traktowani sprawiedliwie i że bariery nie są tworzone nieświadomie
 • Poproś o sugestie i porady dotyczące zmian w środowisku pracy lub praktykach, a także zorganizuj grupy dyskusyjne.
 • Stwórz atmosferę współpracy w swoim miejscu pracy, regularnie organizując sesje burzy mózgów.

Wszystko to przyniesie ogromne korzyści firmie, ale także sprawi, że każdy, kto zmaga się z problemem zdrowia psychicznego, znajdzie ukojenie, spokój i wsparcie po przyjściu do pracy. Być może nie uda Ci się rozwiązać problemu za nich, ale z pewnością możesz zrobić wiele, aby im to ułatwić.

Wnioski

I tak oto mamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o bardzo realnym problemie zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Miejmy nadzieję, że po tym etapie będziesz pełen pomysłów, które możesz wdrożyć w swoim biurze i zadbać o pracowników, którzy mogą mieć problemy, a nikt nie będzie o tym wiedział.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być wspierającym i wyrozumiałym, zdając sobie sprawę, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć absolutnie każdego. Dbając o to, by Twoje miejsce pracy było przyjazne, wspierające i by panowała w nim atmosfera pracy zespołowej, pracownicy będą czuli się bardziej swobodnie w rozmowach o tym, jak się czują, co w znacznym stopniu pomoże zwalczyć niesprawiedliwe piętno, jakie w dzisiejszych czasach wciąż odciskają na nas problemy ze zdrowiem psychicznym.