Najważniejsze wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem w pracy w gorących okresach

News

Jak często czujesz się zestresowany w pracy? Większość z nas odczuwa pewną ilość stresu każdego dnia i choć niewielka jego ilość może być motywująca i przydatna, to duża ilość może być bardzo szkodliwa dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Stres to gorący temat. Przeprowadzono wiele badań i studiów nad wpływem stresu na ludzkie ciało i umysł, a ich wyniki nie są szczególnie zadowalające. Stres nie jest czymś, co należy wprowadzać do swojego życia, jeśli można temu zaradzić, ale ważne jest, aby umieć radzić sobie z niewielkimi ilościami stresu we właściwy sposób.

W pracy to zupełnie normalne, że przeżywamy szczególnie pracowity okres, np. pod koniec roku finansowego, kiedy staramy się uporządkować wszystkie rachunki, być może w trakcie remontu biura lub gdy próbujemy przygotować duży projekt w określonym terminie. Są to normalne rzeczy, z którymi stykamy się w pracy, ale nie oznacza to, że nie są one jednocześnie stresujące! A zatem, ponieważ niewielka ilość stresu jest nieunikniona, jak możemy nauczyć się radzić sobie z nim w zdrowy sposób, a nawet wykorzystać go do osiągnięcia większego sukcesu?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na szkodliwy charakter stresu, aby naświetlić tę kwestię.

Niebezpieczeństwa związane ze stresem

Gdy stres osiąga niebezpieczny poziom, trudno jest myśleć o czymkolwiek innym. Główne zagrożenia, jakie stres stwarza dla umysłu i ciała, to

- Zwiększone ryzyko problemów z sercem, w tym zawału serca i udaru mózgu

- Wysokie ciśnienie krwi, które również zwiększa ryzyko udaru

- Stres zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów lękowych i depresji, które działają równolegle i są ze sobą bardzo ściśle powiązane

- Negatywnie wpływa na sen, przez co na pierwszy plan wysuwają się problemy związane z brakiem snu

- wpływa na apetyt i może prowadzić do dokonywania niezdrowych wyborów żywieniowych, np. pomijania posiłków lub szybkiego objadania się fast foodami

- Może stać się drażliwy w stosunku do osób z otoczenia, co może zaszkodzić relacjom z innymi

- Problemy z koncentracją uwagi i skupieniem się na czymkolwiek

- zwiększone prawdopodobieństwo sięgnięcia po niezdrowe nawyki, np. alkohol, palenie papierosów lub narkotyki, aby sobie z tym poradzić.

Utrzymywanie stresu w ryzach jest niezwykle ważne, ponieważ gdy już opanuje on nasze życie, trudniej będzie nam sobie z nim poradzić i o wiele trudniej się z niego wyzwolić. Stres ma również negatywny wpływ na wydajność w pracy, ponieważ brak koncentracji może prowadzić do popełniania nietypowych błędów, takich jak niedotrzymywanie terminów, a w zasadzie do osiągania wyników na znacznie niższym poziomie niż w innym przypadku.

Jak zarządzać poziomem stresu

Dobra, czas na konkrety! Wiemy, czym jest stres i wiemy, że nie jest niczym dobrym, więc jak sobie z nim radzić i utrzymać jego niski i motywujący poziom, a nie wysoki i wyniszczający?

Starannie zaplanuj wakacje

Jeśli wiesz, że czeka Cię duży projekt lub że zbliża się pracowity okres w roku, zaplanuj wakacje lub urlop na krótki czas po jego zakończeniu. Dzięki temu będziesz miał na co czekać, co pozytywnie wpłynie na Twój umysł, a także pozwoli Ci odświeżyć umysł i ciało po zakończeniu pracowitego okresu. Regularne przerwy w pracy są niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy wybierasz się na tropikalną plażę, czy po prostu odpoczywasz w domu na kanapie, pamiętaj więc, aby traktować je priorytetowo.

Zawsze korzystaj z przerwy na lunch

Nie bez powodu masz przerwę na lunch - korzystaj z niej! Większość z nas nie otrzymuje wynagrodzenia za tę godzinę lub pół godziny, które mamy na lunch, więc dlaczego pracujesz bez wynagrodzenia? Zrób sobie przerwę i wyjdź na zewnątrz. To oczyści Twój umysł, pozwoli Ci spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i pozwoli Ci odetchnąć bez presji miejsca pracy, która na Tobie ciąży. Jeśli jesteś pracodawcą, zastanów się nad umieszczeniem w stołówce wygodnych mebli dla swoich pracowników, takich jak krzesła, na których będą mogli odpocząć podczas przerwy obiadowej w czasie złej pogody.

Uporządkuj swoje życie

Mieć przestrzeń która jest jasna i czysta jest bardzo motywujący rzecz, więc declutter twój praca przestrzeń i widzieć jak dużo więcej swoboda ty czujesz umysłowo. Ty znajdujesz to daje ciebie boost energia i ty możesz być sprawnie zaznaczać few ekstra rzeczy z twój to-do listy, tak zmniejszający twój stres i podnoszący twój zaufanie. To naprawdę może być takie proste! Dobrym pomysłem może być również zmiana miejsca pracy w biurze, dlatego warto rozejrzeć się za luksusowymi meblami biurowymi, które zapewnią Ci dodatkowy komfort pracy, z kilkoma luksusowymi krzesłami biurowymi na czele!

Ponadto przyjrzyj się swojej przestrzeni domowej i usprawnij zadania, które w przeciwnym razie zajmowałyby miejsce w Twojej głowie. Czy możesz przekazać niektóre obowiązki starszym dzieciom? Czy możesz zapłacić za sprzątaczkę, która pomoże Ci przetrwać ten pracowity okres i da Ci chwilę wytchnienia? Zastanów się nad możliwościami i wprowadź kilka z nich w życie.

Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych

Media społecznościowe to jeden z największych problemów związanych ze stresem! Może Ci się wydawać, że godzina spędzona na przeglądaniu Facebooka, Instagrama czy Twittera jest relaksująca, ale tak naprawdę powoduje, że Twój mózg stresuje się jeszcze bardziej. Porównujemy się do innych, nie wiedząc o tym, a to może powodować jeszcze większy stres w naszym życiu. Nie musisz dolewać oliwy do ognia, więc ogranicz ilość czasu spędzanego na mediach społecznościowych i utrzymuj ten limit na zdrowym poziomie.

Ćwiczenia fizyczne są kluczowe

Jednym z najlepszych środków odstresowujących są ćwiczenia fizyczne. W przerwie na lunch idź na energiczny spacer na świeżym powietrzu lub zapisz się na siłownię i wybierz się tam po pracy. Jeśli uwielbiasz pływać, jest to świetny sposób na zmniejszenie stresu, ponieważ łączy się ze spokojem natury w wodzie. W zasadzie wszystko, co jest dla Ciebie najlepsze, ale ruszaj się i pobudzaj serce do działania. Dzięki temu uwolnisz adrenalinę i hormony szczęścia, co pozwoli Ci z powrotem obniżyć poziom stresu do minimum.

Zadbaj o numer jeden

Jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu, pamiętaj o tym przez cały czas. Z tego powodu wygospodaruj trochę czasu dla siebie i zadbaj o siebie przez cały czas. Jedz zdrowe posiłki, ćwicz, wychodź z domu, spotykaj się z przyjaciółmi, rób to, co kochasz, czy to oglądając film, czy czytając książkę, a w zasadzie upewnij się, że rozumiesz, iż czas relaksu jest tak samo ważny jak czas pracy.

Dużo snu

Stres może negatywnie wpływać na sen, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość snu, aby zniwelować jego skutki. Przed pójściem do łóżka wypróbuj kilka technik relaksacyjnych, takich jak słuchanie relaksującej muzyki, unikanie wszystkiego, co jest nadmiernie stymulujące, wzięcie ciepłej kąpieli lub wypicie gorącego mleka. To wszystko są sposoby na odprężenie, ale pamiętaj, by w łóżku nie korzystać z telefonu i nie sprawdzać Facebooka - to jeden z głównych powodów, dla których ludzie nie śpią!

Pamiętaj o swoich ograniczeniach

W końcu jesteś człowiekiem, a to oznacza, że wiesz, że masz swoje ograniczenia. Nie jesteś Supermanem ani Wonder Woman i musisz pracować w zgodzie z tymi ograniczeniami, nie przesuwając ich za daleko. Tak, dobrze jest dążyć do realizacji swojego potencjału, ale nie oznacza to, że należy przesuwać poprzeczkę zbyt wysoko i doprowadzić do wypalenia zawodowego.

To normalne, że w życiu zdarzają się okresy, kiedy masz więcej do zrobienia niż innym razem, i kiedy będziesz więcej biegać, a także to, że czasami jesteś nieco mniej produktywny niż normalnie - to normalne! Nienormalne jest natomiast forsowanie się do granic wytrzymałości i narażanie w rezultacie swojego zdrowia.

Są to wszystkie sposoby skutecznego radzenia sobie ze stresem, ale najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że czas "dla siebie" jest jednym z najbardziej użytecznych sposobów pokonania tego problemu. Zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym jest niezwykle ważne.

Oczywiście, jeśli jesteś pracodawcą, możesz zrobić wiele, aby pomóc swoim pracownikom w radzeniu sobie ze stresem, a także zapewnić im komfortowe środowisko pracy. Sprawdź meble biurowe blisko mnie online, aby znaleźć inspirację, takie jak biurka funky office bench i ergonomiczne krzesła. Stres działa w dziwny sposób, a sposoby walki z nim mogą być równie dziwne!

A co Ty na to, czy masz jakieś przydatne i kreatywne sposoby radzenia sobie ze stresem w szczególnie pracowitych okresach w pracy? Podziel się nimi i stwórzmy bazę przydatnych pomysłów!