Czy fotel gabinetowy może dbać o twój kręgosłup?

News

Może to niektórych zdziwić, ale nasz kręgosłup lubi jak się ruszamy. Leżenie na kanapie czy ciągłe siedzenie jest gorsze niż regularna aktywność.

Co zrobić, gdy musimy pracować przez wiele godzin siedząc przy biurku?

W takiej sytuacji należy zdecydować się na zakup odpowiedniego fotela biurowego. W trosce o zdrowie warto szukać z szerokiej gamy produktów takiego fotela, który będzie dobrze zaprojektowany i zagwarantuje nam skutecznie odciążenie naszego kręgosłupa. Konstrukcja takich foteli musi być zgodna z zasadami ergonomii.

Ergonomiczny, czyli jaki?

Ergonomiczne siedzisko to takie, które będzie uwzględniać wymiary osoby, która będzie z niego korzystać. Zalecenia, gdy chodzi o ergonomię są bardzo szczegółowe. Obejmować będą między innymi wysokość, głębokość, szerokość czy kąt pochylenia siedziska oraz oparcia. Warto zwracać uwagę na wysokość i rozstawienie podłokietników oraz na odpowiednie profilowanie oparcia oraz siedziska, które powinno być dopasowane do krzywizny fizjologicznej naszego ciała.

Stabilizacja krzesłaDobrze będzie wybrać ten fotel, który ma odpowiednio szeroki zakres regulacji dopasowany do proporcji oraz wymiarów ciała. Musimy mówić o odpowiedniej synchronizacji położenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych fotela. Zalecenia ergonomiczne związane są z dopasowaniem pokręteł, dźwigni regulujących ustawienie fotela.

Fotel musi się charakteryzować odpowiednią stabilnością i dlatego konieczne będą rozwiązania umożliwiające blokowanie mechanizmu jezdnego. Fotel korzystnie wpływający na stan kręgosłupa powinien mieć odpowiedni mechanizm, który daje nam szansę na dynamiczne siedzenie. Przy każdej zmianie pozycji siedzisko i oparcie musi aktywnie podążać za naszym ciałem.

Na co zwrócić uwagę kupując fotel gabinetowy?

Istnieje kilka ważnych kwestii, które trzeba sprawdzić nim zdecydujemy się na kupno fotela gabinetowego. Jeśli fotel będzie odpowiednio stabilny to dobry wybór, ale najważniejszą kwestią będzie tutaj dobrze przygotowana podstawa. Sprawdźmy więc w miarę możliwości czy fotel opiera się na pięcioramiennej bazie.

Dobry fotel nie może ograniczać ruchu dla naszych ramion. Powinien mieć płaską powierzchnię siedziska przy czym przednia połowa musi się odchylać lekko ku tyłowi. Zalecana głębokość i szerokość to około 40 cm. Oparcie mniej więcej do wysokości 60 cm z wypukłością na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu będzie mógł on przybierać odpowiednią pozycję w kształcie litery S.