Znaczenie regularnych przerw w pracy

News

Ile przerw w pracy robisz? Czy korzystasz tylko z przerwy na lunch? A może w ogóle robisz sobie przerwę na lunch?

Może to zabrzmieć dziwnie, ale regularne robienie przerw jest w rzeczywistości bardzo produktywne. Jeśli nie robisz przerw, Twój mózg postanawia spakować się na cały dzień i poddać się, pozostawiając Cię w bezruchu i nie mogąc skupić się na żadnym zadaniu.

Nie bez powodu pracodawcy wyznaczają swoim pracownikom określoną liczbę dni urlopu w roku. Dzieje się tak, ponieważ oczekiwanie od kogoś, że będzie stale pracował bez przerwy, jest niezdrowe i wręcz niedorzeczne. Podobnie jest z przerwą na lunch - nie wystarczy usiąść przy biurku i włożyć kanapkę do ust, pisząc jednocześnie na klawiaturze drugą ręką!

Czy w przerwie na lunch odchodzisz od biurka? Jeśli nie, najwyższy czas zacząć to robić! Zmiana otoczenia może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby pobudzić swój mózg do działania, a powiew świeżego powietrza tchnie nowe życie w resztę dnia.

Nadal nie jesteś przekonany? Sprawdźmy bardziej szczegółowo, jak ważne jest robienie regularnych przerw, i przyjrzyjmy się najlepszym sposobom, w jakie możesz je robić, aby Twój dzień pracy był bardziej efektywny.

Co to jest przerwa?

Co można uznać za przerwę? Pięć minut, podczas których idziesz zrobić kawę? Czy może solidne 15 minut spędzone w sali konferencyjnej, gdzie można całkowicie zmienić otoczenie? Przerwa to w zasadzie dowolna ilość czasu, jaką spędzasz poza swoim stałym miejscem pracy. Może to być na przykład zrobienie kserokopii w innym pomieszczeniu, ale także odpoczynek z dala od ekranu komputera, jeśli większość pracy spędzasz przy biurku. Przerwa polega także na tym, aby w ogóle nie pracować, może więc polegać na 15-minutowej nieobecności z filiżanką kawy w ręku.

Zaleca się, aby na każde kilka godzin spędzonych przed ekranem komputera przypadało dziesięć minut przerwy lub mniej więcej tyle. Nie oznacza to, że nie pracujemy, ale że robimy sobie przerwę od ekranu. Regularne przerwy w pracy przy ekranie są niezbędne dla zdrowia Twojego umysłu, ciała, a także oczu. Twój wzrok będzie Ci wdzięczny!

Do czego możesz wykorzystać przerwę

Teraz wiemy, czym jest przerwa i że jest ona potrzebna w ciągu dnia pracy (więcej o korzyściach z niej płynących dowiesz się wkrótce). Co możesz robić w tym czasie z dala od biurka? Istnieje wiele produktywnych zadań, które możesz wykonać w tym czasie, co pozwoli Ci zrobić sobie orzeźwiającą przerwę, ale także coś zrobić, a może nawet odhaczyć coś z listy rzeczy do zrobienia!

- Usiądź na wygodnych krzesłach biurowych z siatki w miejscu przeznaczonym na przerwę i przewartościuj swoją listę priorytetów na ten dzień

- Wykonaj zadanie z dala od biurka, np. wspomnieliśmy o kserowaniu, a może o segregowaniu dokumentów

- Zrób kawę dla biura - rób to na zmianę w ciągu dnia

- Wyjdź na spacer na świeże powietrze

- Zrób sobie przerwę na drzemkę - czy w Twoim biurze są pokoje do drzemki? Jeśli nie, dlaczego nie zaproponować takiej możliwości? Istnieje wiele różnych udogodnień związanych z przerwami, które można uwzględnić w planowaniu przestrzeni biurowej.

Przerwa to czas na regenerację sił i ponowne skoncentrowanie się na pracy. Nie da się pracować bez wytchnienia przez cały dzień, z mózgiem pracującym na pełnych obrotach, bez załamania. Przerwa pozwoli Ci nakarmić mózg tym, czego potrzebuje, np. czasem i odpoczynkiem, a także pożywnym jedzeniem, i pomoże Ci kontynuować pracę oraz pracować najlepiej, jak potrafisz. Małe, regularne przerwy pomagają zachować koncentrację. Pomyśl o tym w ten sposób - jeśli zadanie jest ogromne, wydaje się, że nigdy nie uda Ci się go wykonać, prawda? Jeśli jednak podzielisz je na mniejsze części i po każdej z nich zrobisz sobie przerwę, będzie to o wiele łatwiejsze do wykonania.

Korzyści z regularnych przerw

Wiemy, że regularne przerwy dobrze wpływają na koncentrację, ale jakie inne korzyści można osiągnąć, odrywając się od biurka?

- Zmniejszenie ryzyka urazów - niezależnie od tego, czy pracujesz fizycznie, czy nie, robiąc regularne przerwy zwiększasz swoją koncentrację, a to oznacza, że prawdopodobieństwo popełnienia błędu, który mógłby doprowadzić do wypadku, jest mniejsze. Jeśli wykonujesz pracę fizyczną, przerwy dają ciału odpocząć i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwyrężeń, które z czasem mogą stać się przyczyną przewlekłego bólu. Jak nietrudno się domyślić, ciągłe skręcanie i podnoszenie ciężarów nie wyjdzie na dobre Twoim plecom, jeśli od czasu do czasu nie dasz im odpocząć! W mniej fizycznym aspekcie, siedzenie przy biurku może stanowić duże obciążenie dla dolnej części pleców, więc regularne przerwy pozwolą Ci się rozciągnąć i zmniejszyć szanse na kontuzję. Pamiętaj, aby zapoznać się z ofertą mebli biurowych w Londynie w Internecie, aby znaleźć najlepsze pomysły na ergonomiczne meble w komercyjnych meblach biurowych.

- Przerwy zwiększają kreatywność - Twój umysł raczej nie wpadnie na wiele nowych pomysłów, jeśli nie dasz mu czasu na regenerację! Przypomnij sobie sytuacje z przeszłości, kiedy nie mogłeś znaleźć pomysłu lub rozwiązania jakiegoś problemu i siedziałeś i męczyłeś się nad tym godzinami. Potem wracałeś do domu i starałeś się o tym zapomnieć, a odpowiedź przychodziła w środku nocy, kiedy najmniej się jej spodziewałeś! W przeszłości zdarzyło mi się to wiele razy, a wiadomo, że regularne przerwy w pracy zwiększają kreatywność i ułatwiają znajdowanie twórczych rozwiązań problemów.

- Pomaga chronić wzrok - Brak regularnych przerw podczas pracy przy komputerze szybko doprowadzi do nadwyrężenia oczu. Twoje oczy będą zmęczone, trudno będzie Ci się skupić i będziesz chciał po prostu zasnąć. A potem zacznie Cię boleć głowa. Zmęczenie oczu nie jest czymś, co należy lekceważyć, dlatego należy robić regularne przerwy, aby chronić swój wzrok. Jeśli zauważysz, że w pracy często boli Cię głowa, być może warto poddać oczy kontroli u optyka.

- Świetny pomysł na obniżenie poziomu stresu - Jeśli nie masz regularnych przerw w pracy, jak możesz oczekiwać, że rozładujesz stres, który się w Tobie nagromadził? Zamieni się on po prostu w wulkan, który zaraz wybuchnie, a efekt końcowy nie będzie przyjemny! Regularne przerwy pozwalają odetchnąć, dokonać podsumowania i uwolnić stres, a następnie wrócić do pracy z czystym i niezakłóconym widokiem. Wyjście na zewnątrz, aby odetchnąć świeżym powietrzem podczas przerwy, to świetny sposób na zmniejszenie stresu w ciągu dnia pracy.

Skuteczne sposoby robienia przerw

Istnieje kilka szczególnie dobrych sposobów robienia przerw w pracy, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać ten czas. Zapoznajmy się z kilkoma pomysłami.

- Rób przerwy na początku dnia - generalnie, jeśli zrobisz sobie przerwę, zanim Twój organizm osiągnie punkt wypalenia, zyskasz na tym więcej niż gdybyś czekał. Dobrym momentem jest wczesna pora dnia, a więc około godziny 11.00, kiedy umysł może zacząć wykazywać oznaki zmęczenia.

- Odwrócenie uwagi od pracy - Świetnym pomysłem jest wyjście na zewnątrz lub zrobienie czegoś zupełnie niezwiązanego z normalną pracą podczas przerwy. Dzięki temu umysł będzie miał czas, którego potrzebuje, aby się odpowiednio skoncentrować.

- Jedz zdrową żywność w czasie przerwy - spakuj owoce lub zjedz kilka orzechów, po prostu wykorzystaj ten czas, aby nakarmić swój mózg pokarmem, który go odżywi, podobnie jak resztę ciała.

- Zdrzemnij się - Jeśli masz do tego wygodne miejsce, dlaczego nie uciąć sobie drzemki? Nie wszyscy uważają, że jest to przydatne, ponieważ niektórzy uważają, że po krótkim śnie budzą się bardziej zmęczeni niż wcześniej, ale inni uważają, że drzemka to świetny sposób na ponowne skupienie umysłu.

Przerwy w pracy to konieczność - to naprawdę takie proste. Nieregularne robienie przerw w pracy prowadzi nas do wypalenia zawodowego, a bycie pracoholikiem nie jest czymś, do czego powinniśmy dążyć.

Czy masz jakieś inne świetne sugestie, jak robić przerwy w pracy w sposób produktywny? Daj nam znać!